düdüklüde zeytinyağlı fasulye

Sebze yemekleri, bol vitamin, lif ve mineral kaynağı oldukları için bolca tüketilmesi gereken yemekler arasındadır. Lezzeti ile gönüllerde taht kuran taze fasulye, farklı şekillerde sofralarımızda yerini almaktadır. Bu nedenle sizlere basit ve çabuk yemek olsun diye zeytinyağlı fasulye tarifi vermek istedik. Zeytinyağlılar, özellikle yaz aylarında harika seçenekler olarak karşımıza çıkarlar. Farklı şekillerde bu yemekleri yapmanız da mümkündür. Özellikle düdüklüde zeytinyağlı fasulye pişirmek, hız ve zaman kazandıran bir yöntemdir. Akşamdan fasulyeleri ayıklayıp, yıkayıp dolaba koyabilir, ertesi günde düdüklüde yapabilirsiniz. Bu şekilde hızlı bir biçimde sonuca ulaşırsınız. Sitemizde değişik taze fasulye tarifleri yer alıyor. Kavurma, kızartma ya da salata şeklinde de yapabileceğiniz sebzeler için sitemizde ki sebze tariflerini inceleyebilirsiniz. Malzemeler hazır ise, hemen yemeğimizi yapmaya başlayabiliriz.

Zeytinyağlı Taze fasulye

Zeytinyağlı Taze Fasulye Malzemeler

Yarım Kg. Yeşil Fasulye

4 Adet Domates

1 Adet Soğan

Sıvı Yağ

2 Diş Sarımsak

Tuz, Şeker

değişik taze fasulye tarifleri

Zeytinyağlı Taze Fasulye Yapılışı

Taze fasulye, yaz aylarının vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Bol domatesli pişen ve sadece domatesin has lezzetiyle pekişerek pişirilen, ağızlarda tatlımsı bir lezzet bırakan mükemmel doyurucu ve sağlıklı bir yemektir. Zeytinyağlı fasulye, yanında sarımsak veya pilav eşliğinde tadına doyulamayan lezzetler arasındadır.

İlk olarak fasulyelerimizi iyice ayıklayalım. Daha sonra bol suda yıkayalım ve süzelim. Geniş bir tencereye sıvı yağ koyalım ve soğanları küp küp doğrayalım. İçine tuz ve şeker ilave ederek karıştıralım. Soğanlar pembeleşinceye kadar kavurmaya devam edelim.

Diğer taraftan temizlenmiş ve yıkanmış olan fasulyeleri, pembeleşmiş olan soğanların içine ekleyelim. Fasulye ve soğanları kavurmaya başlayalım. Ocağın altını kısalım ve diğer taraftan domateslerin kabuklarını soyalım. Derin bir kaseye çok küçük olmayan parçalar halinde doğrayalım.

Daha sonra soğan ve fasulyeler kavrulurken, içine domatesleri ilave edelim. Bir kaç diş soyulmuş sarımsağı, tüm olarak içine ilave edelim. Daha sonra kısık ateşte tencerenin kapağını kapatalım ve pişmesini bekleyelim. Fasulyeler suyunu bırakınca karıştıralım ve kapağı tekrar kapatalım. Fasulyelere çatal batıralım ve yumuşayınca ocaktan alıp, geniş bir servis tabağına boşaltalım. Daha sonra afiyetle yiyelim.

zeytinyağlı fasulye tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here