Zeytinyağlı Pırasa Tarif

Mevsim kış olunca, ekonomik yemek yapmak için sebzelere yükleniriz. Ancak kısıtlı olan kış sebzeleri içinde pırasa, sofralara da girmeye başlar. Özel tadı ile zeytinyağlı pırasa pirinçsiz ya da pirinç ilaveli olarak menülerde yerini alır. Etli pırasa yemeği ya da dolması da yapılıyor olsa da, en sık tercih edileni, kolay ve lezzetli olduğu için zeytinyağlı olanıdır. İçine pirinç, havuç ya da haşlanmış nohut konularak, farklı tatlar da elde etmeniz mümkün. Ayrıca zeytinyağlı pırasa düdüklüde pişirerek, en hızlı şekilde servis yapabilirsiniz. Bu özel yemek besin değeri de yüksek olduğu için kış aylarının baş tacıdır. Sizler de hemen kolay zeytinyağlı pırasa yemeği yapmak istiyorsanız, tarifimize bir göz atın. Bu enfes tadı yaparak özel bir menü ile servis edebilirsiniz.

 zeytinyağlı pırasa

Zeytinyağlı Pırasa Malzemeler

500 Gr. Pırasa

1 Çay Bardağı Zeytinyağı

1 Küçük Kuru Soğan

2 Yemek Kaşığı Pirinç

2 Adet Havuç

Yarım Limon Suyu

1 Bardak Su

1 Çay Kaşığı Toz Şeker

1 Çay Kaşığı Tuz

kolay zeytinyağlı pırasa

Zeytinyağlı Pırasa Yapılışı

Öncelikle pırasaları yıkayıp kabuklarından ayıralım. Pırasaların uçlarını kesip atalım. Kalan kısımları verev şeklinde kesip suda ıslatalım. Aynı şekilde havuçların kabuklarını sıyırıp verev şeklinde doğrayalım.

zeytinyağlı pırasa pirinçsiz

Tencereye yapı koyalım. Daha sonra soğanı doğrayıp üzerine havuçları atalım. Hemen arkasından pırasa ve pirinçleri ilave edelim. Pırasanın üzerine su, tuz ve şekeri ekleyelim. Daha sonra tencerenin ağzını kapatıp altını kısalım ve 30 dakika pişirelim. Hemen arkasından yarım limon suyunu sıkıp soğumaya bırakalım. Afiyet olsun.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here