tavuk tantuni içindekiler

Tantuni, Mersin bölgesine ait, harika bir yemektir. Özellikle dürüm olarak Mersin sokaklarında gün boyu bulunmam bir lezzet. Elbette Tantuni yemek için kalkıp Mersin’e gidemiyoruz. O zaman ne yapalım, Mersin tantuni tarifi ile bu enfes tadı evimizde hazırlayalım. Sevdiklerimize sunalım ve afiyetle yiyelim. Oldukça basit olan tavuk tantuni nasıl yapılır konusunu da bura aydınlatıyoruz. Severek yapacağınızdan ve yiyeceğinizden emin olduğumuz bu lezzeti anlatmaya hemen başlayalım. Öncelikle tavuk tantuni içindekiler bölümünden malzemeleri hazırlamakla başlayalım. Et yerine tavuk kullanarak bu tadı daha ekonomik bir şekle sokabilirsiniz. Özellikle Mersin usulü tavuk tantuni yaptığınızda, sevdikleriniz bu harika tadı sizden tekrar isteyeceklerdir. Şimdi malzemeleri derleyip bu çabuk ve enfes tadın yapımına başlayabiliriz.

Tavuk Tantuni Malzemeler

Tavuk Tantuni Malzemeler

500 Gr. Tavuk Göğsü

2 Yemek Kaşığı Sıvı Yağ

Kırmızı Pul Biber, Kimyon

Karabiber, Tuz

Servis İçin

Yarım Deste Maydanoz

2 Adet Domates

1 Adet Kuru Soğan

Lavaş Ekmek/ Sandviç ekmeği de tercih edilebilir

tavuk tantuni nasıl yapılır

Tavuk Tantuni Yapılışı

İlk olarak tavuğu zar kadar büyüklükte doğrayıp haşlayalım. Tavuklar haşlanırken, tavaya sıvı yağ koyup çok az ısınmasını bekleyelim. Isınmaya başlayınca tuz ve baharatları ilave edelim.

Mersin usulü tavuk tantuni

Diğer taraftan haşlanmış olan tavuklarımızı bu karışıma ekleyelim. Hepsini harmanlayıp kavurmaya başlayalım. Tavuk kavrulurken, servis için sunacağımız malzemeleri yıkayıp doğrayalım ve hazır hale getirelim. Tantuni olduktan sonra lavaş ekmeğin içine yayalım ve servis malzemelerinden içine serpelim. Saralım ve sıcak olarak servise sunalım. Afiyet olsun.

Tavuk Tantuni Malzemeler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here