Soğan dolması tarifi

Dolma, ülkemizin geleneksel yemeklerindendir. Farklı sebzeler ile yapılan bu harika yemek, oldukça özel bir lezzete de sahiptir. Bu kez sizlere soğan solması tarifi vermek istedik. Soğanın piştikten sonra ki o eşsiz lezzeti şimdi harika içi ile buluşuyor. Bazıları için gerçekten vazgeçilmez olan bu tadı hemen sizler de deneyebilirsiniz. Merak edilen bir diğer konu ise soğan dolması hangi yörenin konusudur. Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde daha sıklıkla yapılmak ile birlikte, tüm bölgelerde bilinen bir lezzettir. Ama dolmanın anavatanı olarak Güneydoğu Anadolu bölgesi gösterilmektedir. Yurtdışına bakıldığında zeytinyağlı soğan dolması Irak’ın kuzey bölgelerinde sıklıkla rastlanan bir yemek. Özellikle karışık dolma tariflerinde doğan ciddi bir yer tutmaktadır. Gelelim bu enfes tadı nasıl yapacağımıza…

 Zeytinyağlı soğan dolması

Soğan Dolması Malzemeler

 

10 adet soğan

300 gr. kıyma

1 dilim bayat ekmek içi

2 yemek kaşığı yağ

1 adet yumurta

1 tutam maydanoz

tuz, karabiber, kimyon

su

Soğan Dolması

Soğan Dolması Yapılışı

İlk olarak soğanın kabuklarını soyalım. Oyma bıçağı ile ortasını kabak gibi boşaltalım. Daha sonra kaynamış suyun içine atıp acısını çekmesini bekleyelim.  Diğer taraftan iç malzemesini hazırlayalım.

Kabın içine kıymayı koyalım. Ekmek içini ufalayalım ve yumurtayı kıralım. Maydanozu yıkayıp ince ince kıyalım. Tuz, karabiber ve kimyon ilave edip karıştıralım. Malzemelerin hepsini karıştıralım.

Daha sonra içi boşalmış olan soğanların içine dolduralım. Yemek yağını bir kaç parçaya bölüp tencereye koyalım. Dolmaları doldurduktan sonra tencereye yerleştirelim ve tam hizalarına göre su koyalım. Orta dereceli ateşte pişirmeye bırakalım ve piştikten sonra dinlendirelim. Afiyet olsun.

Soğan dolması hangi yörenin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here