Akdeniz salata sosu

Akdeniz’in sıcak ikliminde yer alan İtalya, enfes mutfağı ile tüm dünya genelinde bilinir. Şöhreti İtalyan Baharatı ile de oldukça yaygınlaşmıştır. Bu özel baharatı hazır almak yerine sizler de yapabilir, evde farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

İtalyan baharatı

İtalyan Baharatı Malzemeler

3 yemek kaşığı kurutulmuş maydanoz

3 yemek kaşığı kuru fesleğen

2,5 yemek kaşığı kuru kekik

1 yemek kaşığı sarımsak tozu

1 yemek kaşığı kuru biberiye

1 yemek kaşığı kurutulmuş soğan tozu

½ yemek kaşığı kırmızı pul biber

¼ karabiber

İtalyan sosu baharat

İtalyan Baharatı Hazırlanışı

Tüm baharatları verilen ölçüde hazırlayın.

Geniş bir kapta hepsini karıştırın.

Cam bir kavanoza koyun ve yemeklerde, salatalarda dilediğiniz kadar kullanın.

 Yemeklerinizde baharat kullanmayı sever misiniz? Peki pizzaların ya da salataların üzerinde ki enfes İtalyan soslarına, baharat karışımlarına karşı yaklaşımınız nasıldır? Bazen bir yerde bir lezzeti yer ve inanılmaz keyif alırsınız. İşte o karşım İtalyan baharat karışımıdır. Değişik yemeklerde farklı ve inanılmaz etkili olan bu baharat karışımını evinizde de kullanabilirsiniz. Dilerseniz hazır alabilir, dilerseniz evde İtalyan baharatı yapımı ile kendinizde ucuza bu baharatı elde edebilirsiniz. Verdiğimiz tarif özel İtalyan sitelerinden alınmış ölçülerdir. Bu nedenle kesinlikle en doğru sonucu alacağınıza eminiz. Ayrıca İtalyan baharatlı salata sosu olarak kullanmak istediğinizde 2- 3  yemek kaşığı zeytinyağının içine bu baharatı koyup, içine de yarım limon sıkabilirsiniz. İşte o muhteşem Akdeniz salata sosu hazır. Beğeni kazanan bu baharat, özellikle fırın yemeklerinde gerek et, tavuk ve gerekse sebzelerde de enfes sonuç almanızı sağlar. Hatta bu baharat ile hazırlanmış olan fırında baharatlı patlıcan yemeğini de hemen deneme için yapabilirsiniz.

evde İtalyan baharatı yapımı

Baharatların ölçüleri burada önemli bir konudur. Doğru şekilde olmaz ise elde edeceğiniz sonu. Gerçek anlamda sizi tatmin etmez. Karabiber ya da sarımsak tozunun baskın olması, baharatın genel tadında ciddi bir değişime neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle doğru şekilde verilen ölçülere uygun hazırlamanızı öneririz. Elde edeceğiniz 150-200 gr baharat ise kullanım yoğunluğunuza göre uzun zaman boyunca size yetecektir. Bu şekilde yemeklerinize inanılmaz bir sır ve gizem katabilirsiniz.

İtalyan baharatlı salata sosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here