el açması ıspanaklı börek

Kış aylarının geleneksel tatlarından biri ile karşınızdayız. Harika bir lezzeti olan Ispanaklı börek yapılışı, yufka ya da el açması olarak mükemmeldir. Kolay ve pratik bir börek yapmak istediğinizde hazırlaması yaklaşık 20-25 dakika sürer. Bu neden ile Ispanaklı börek tarifleri kış aylarının vazgeçilmezleri halini almıştır. Çocuklar için de oldukça güzel bir tattır. Ispanak yemeyen çocuklara bu harika tarifi önerebiliriz. Sizler arzu ederseniz ıspanağı azaltıp peynir ekleyerek, Ispanaklı peynirli börek yapabilirsiniz. Bu şekilde de harika sonuçları aktif olarak alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Özel tatları ve farklı lezzetleri bulacağınız sitemizde, geleneksel tarifleri de bulabilirsiniz. Biraz daha zahmetli olan el açması ıspanaklı börek lezzet olarak elbette hazır yufkadan daha özeldir. Bu neden ile sizler de yufka açmayı biliyorsanız, deneme yapabilirsiniz. Harika bir tat olan ıspanaklı gül börek için hazırsanız, hemen işlemlere başlayabiliriz… Kolay gelsin

 

ıspanaklı börek

MALZEMELER

1 Kilo ıspanak (Hazır ayıklanmış 500-750 gr olabilir)

5 Adet yufka

2 Adet yumurta

1 Su bardağı yoğurt

1 Su bardağı sıvı yağ

Yarım paket margarin

3 Adet kuru soğan

          Ispanaklı Börek Yapılışı

Öncelikle ıspanaklar iyice ayıklanır ve bol suda yıkanır. Derin bir kaba doğranır. Aynı şekilde soğanları da yemeklik şekilde doğranır ve ikisi birlikte kavrulur. İçerisine su falan koyulmasına gerek yoktur. Ispanağın suyu yeterli olmaktadır. Kavrulduktan sonra suyu süzülür. Daha sonra ayrı bir kapta margarin eritilir.

İçerisine sıvı yağ, yoğurt, yumurta eklenip iyice çırpılır. Daha sonra yağlanmış tepsi üzerine yufka serilir, arasına yağ karışımı sürülür. Tekrar yufka serilir ve yağ karışımı sürülür. 3. kat yufkadan sonra ıspanak karışımı yufkaların üzerine serilir. Tekrar yufkalar üzerine serildikten sonra, börekler kare şeklinde kesilir.

Kalan yağ karışımı da üzerine dökülerek 15 dakika bekletilir. Daha sonra ısıtılmış fırında iyice pişinceye kadar bekletilir. Piştikten sonra, fırından çıkarılır, sertleşme olmaması için üzerine tepsi örtülür. Daha sonra afiyetle yenilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here