çorba terbiyesi

Çorba, sıcak ve yumuşak besinlerden olduğu için, yemeğe başlarken harika bir tercihtir. Mideyi yemeğe hazırlarken, iştahı yüksek olanlar için de ön takviye olarak iyi bir seçenektir. Farklı malzemelerden farklı çorbalar yapılmaktadır. Ülkemizde de mutfak kültürümüz gereği oldukça özel tarifler bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi çorbalara kıvam veren çorba terbiyesi lezzeti de arttırmaktadır. Değişik çorbalar için değişik şekillerde yapılır. Öncelikle nasıl çorbalara terbiye yapılacağına bakalım. Taneli, suyu bol olan tüm çorbalara kıvam arttırmak için terbiye verilebilir.

yoğurtlu çorba terbiyesi

Özellikle yoğurt, mercimek, şehriye, işkembe ve daha sayamadığımız birçok çorba, terbiyeli olunca çok daha leziz ve enfestir. Sizler de hangi çorbaya hangi terbiye yapılır bilmek isterseniz yazımıza göz atabilirsiniz. Bu şekilde de daha özel ve damak tadınıza uygun çorbalar oluşturabilirsiniz. Bunun yanında çorba terbiyesini ne zaman koymanız gerektiği de önemlidir. Krema kıvamında bir karışım olacak şekilde terbiyeniz hazırlanır. Çorba kaynadıktan sonra içine hafif ılıştırarak ilave edin. İlave ederken mutlaka karıştırın. Bu şekilde topaklanmasını önlemiş olursunuz.

Çorba Terbiyesi Çeşitleri

Gelelim terbiye çeşitlerine. Öncelikle sütlü çorba terbiyesi konusunu bir aydınlatalım. 1 yumurta sarısı ve 1 bardak soğuk süt ile terbiyenizi hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı iyice çırpın, sonrasında kaynamış olan çorbanıza bunu karıştırarak ilave edin. Bir taşıp kaynatıp altını kapatın. Bu terbiyeyi; şehriye çorbasına, domates çorbasına ve sebze çorbanıza kullanabilirsiniz.

yumurtasız çorba terbiyesi

En sık kullanılan unlu terbiyedir diyebiliriz. Unun vereceği özel kıvam nedeni ile oldukça özel bir kıvam elde edebilirsiniz. En sık sorulan unlu terbiye nasıl yapılır sorunun da burada cevabını vereceğiz. 1 yemek kaşığı un, 1tane yumurta ve 1 yemek kaşığı yumurta ile yine aynı şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı cam ya da porselen kapta yapabilirseniz, çok daha iyi randıman elde edersiniz.

Bazıları yumurta kokusundan pek hoşlanmaz. Bu nedenle yemeklerinde pek kullanmak istemezler. Bu nedenle yumurtasız çorba terbiyesi tercih ederler. Bunun için de verdiğimiz tariflere yumurta koymadan hazırlayabilir ve kullanabilirsiniz.

unlu terbiye nasıl yapılır

Sadece yoğurt ve un ile yapacağınız bir kıvam arttırıcı krema da istenilen sonucu verecektir. Başarılı bir şekilde yoğurtlu çorba terbiyesi yaparak, şehriye çorbanızı lezzetlendirmeniz mümkün olacaktır.

Ayrıca çorba için krema da kullanabilirsiniz.

Çorbanın lezzetini arttırmak için kaynatırken bütün şekilde soğan, havuç ya da patates gibi sebzeleri ilave edebilirseniz, daha güzel bir aroma elde edersiniz. Bayat ekmekleri kızartarak çorbaların üzerine garnitür yapabilirsiniz.

Enfes ve özel çorbalar yapmak isterseniz, sitemizde ki çorba tarifleri için linke tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here