güllaç tarifi

Cevizli güllaç tarifi arayanlar için harika bir seçenek sunuyoruz. Oldukça güzel, farklı ve hafif olan bu tadı denemek ister misiniz? Son dönemlerde light güllaç tarifi gibi özel öneriler olsa da, güllacın hakkını vermek adına biz geleneksel tarifi vermek istedik. Daha hoş ve leziz olan bu tadı, sevdiklerinize sunarken sizler de kendinizle gurur duyacaksınız. Bazıları güllaç yaprağı nasıl yapılır veya illa ki kendimiz mi yapmak zorundayız diye sormakta. Üzülmeyin, bu konuda hazır satılan güllaç yapraklarını kullanabilirsiniz. Büyük marketlerden alacağınız bu ürünler ile kolay güllaç tarifi alabilir, anında tatlınızı hazırlayabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız pratik bir şekilde güllaç tarifi yapılışı aşağıda verilmiştir. Servis öncesinde de bolca süslemeyi unutmayın deriz.

 

kolay güllaç tarifi

Cevizli Güllaç Malzemeler

250 gr. güllaç

100 gr. ceviz içi

300 gr. şeker

Yarım şişe süt

güllaç yaprağı nasıl yapılır

Cevizli Güllaç Yapılışı

Cevizli güllaç, geleneksel olan ve çok sevilen tatlılar arasında yerini alır. Özel günlerde mutlaka yaptığımız ve gelen konuklarımıza gönül rahatlığıyla ikram ettiğimiz tatlımızı, pratik bir şekilde ve her daim yapabiliriz.

İlk olarak yarım paket sütü bir kabın içine boşaltalım. Güllaçları tek tek sütün içine koyup ıslatalım. İyice ıslanmış olan güllaçları dörde katlayalım. Ortasına dövülmüş olan cevizlerden serpelim.

güllaç tarifi yapılışı

Serptikten sonra sigara böreği sarar gibi saralım. Hepsini bu şekilde sardıktan sonra, sarılan kısım alta gelmek üzere tepsiye dizelim. Artan sütü de tepsideki güllaçların üzerine dökelim. Daha sonra şekerin üzerini iki parmak geçecek kadar su koyup ateşe oturtalım.

cevizli güllaç tarifi

Şeker ve suyu kaynamaya bırakalım. Kaynamış olan şurubu tepsideki güllaçların üzerine dökelim. Daha sonra güllaçların ağzını kapatıp bu şekilde 2 saat kadar bekletelim. Yumuşayıp kıvama gelince, servis tabaklarına koyup soğuk olarak servise sunalım. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here